Vizelerin karşılıklı olarak kaldırıldığı ülkelere bir yenisi daha eklendi

Vizelerin karşılıklı olarak kaldırıldığı ülkelere bir yenisi daha eklendi

Türkiye’nin vizeleri karşılıklı olarak kaldırdığı ülkelere bir yenisi daha eklendi. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile Endonezya arasındaki vizesiz geçiş süreci bugün itibariyle başladı.

Türkiye ile Endonezya arasında vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesinde yayınlanan konuyla ilgili duyuruda iki ülke arasında 5 Nisan 2011 tarihinde Cakarta’da imzalanan anlaşmanın 5 Ocak tarihinde resmen yürürlüğe gireceği bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:”Türkiye ile Endonezya arasında 5 Nisan 2011 tarihinde Cakarta’da imzalanan, 08.08.2011 tarih ve 2011/2139 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla onaylanarak, 24.08.2011 tarih ve 28035 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Endonezya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik ve Hizmet Pasaportu Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” 5 Ocak 2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

1- Anlaşma uyarınca, birbirlerinin ülkesine girmeden önce en az 6 ay geçerliğe sahip diplomatik ve hizmet pasaport hamili her iki ülke vatandaşları, birbirlerinin ülkesine giriş yaptıkları tarihten itibaren 180 gün içerisinde toplam 90 günü aşmamak kaydıyla, her giriş için 30 günü geçmeyen turistik amaçlı seyahatleri vizeden muaftır.

2- Vize muafiyeti kapsamı dışında kalan çalışma, öğrenim, eğitim, araştırma, aile birleşimi ve uzun süreli ikamet (30 günden fazla) gibi özel amaçlı seyahatleri, ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden alınacak “özel meşruhatlı vize” uygulamasına tabidir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s