Duyu Problemleri Olan Çocuklar için Hassas Otel Hizmetleri (alintidir)

sensitivehospitality

 

ABD’de yaklaşık her 88 çocuktan 1’inde1, İngiltere’de ise her 100 çocuktan 1’inde2 otistik spektrum bozukluğu vardır. Teşhis için yeterli ve doğru araçlar, ABD’de son 40 yılda görülen on kat artışın dünya çapında özellikle de sanayileşmiş ülkelerde oransal bir artışı temsil ettiğini göstermektedir.

Bunun anlamı, gitgide daha fazla aile işletmenizde kalırken yanlarında soysal iletişimde çeşitli sorunlar ve başka duyu işleme sorunları yaşayan çocuklar da bulunacağıdır. Bu çocuklar için seyahat etmek, günlük işlerde ve ortamda bunaltıcı değişiklikler anlamına gelmektedir. Bu ailelere nasıl hitap edebilir ve onları nasıl rahat hissettirebilirsiniz?

Margalit Strum Francus otistik bir erkek çocuk annesidir ve otistik çocuklarla seyahat etmeyi kolaylaştıran bilgi ve öneriler sunan seyahat kaynağı ve yorum sitesi AutisticGlobetrotting.com’un yayıncısıdır. Otel konaklamalarıyla ilgili samimi yazılarında, kendi ailesi için nelerin işe yaradığı nelerin yaramadığı konusunda ayrıntılı bilgiler vermektedir.

Genellikle otel zincirlerini tercih etmekte, dolayısıyla hangi olanakları elde edebileceğini önceden bilebilmektedir. Oğlu aynı zamanda alerji sorunu da yaşadığından, alerjensiz odalar ve katlar sağlayan Marriott ve Omni Hotels işletmelerini bulmuşlardır. İsrail’deki Dan Hotel zinciri de, özellikle geniş odalarından, uygun ve sessiz Executive Club sınıfından ve ufuk açıcı ancak aynı zamanda da yönetilebilir bir ortam sağlayan Danyland çocuk kulübünden dolayı Francus’un hoşuna gitmektedir.

Francus şunları söylemektedir: “Bugünün rekabetçi konuk ağırlama dünyasında, gitgide artan otistik toplum göz ardı edilemez. Bir otel özel ihtiyaçlarımızı karşılamak için çaba gösterdiğinde, otelin bize müşteri olarak saygı duyduğunu ve sürekli onları seçmemizi istediğini hissederim.”

Artan talebe bağlı olarak, bazı otizm kuruluşları artık web sitelerinde seyahat önerileri sunmaktadır. İngiltere’deki Ulusal Otistik Toplum, otistik dostu tatil yerlerinin bir listesini vermektedir. Gürültüye hassas çocuklara sahip ebeveynlere; havuz alanı, bar veya restoran üstü ya da asansör yakınları gibi gürültülü alanlara yakın yerde kalınmaması için rezervasyon sürecinde otel odasının yeri konusunu aydınlığa kavuşturmaları gerektiğini önermektedir.

Francus ve diğer otizm seyahat uzmanları; konuk odalarında otellerin veya tatil köylerinin dikkate alması gereken ve bazıları düşük maliyetle uygulanabilen pek çok özelliğin olduğunu belirtmektedir.

Bunlar aşağıdakileri içerir:

  • Çocukların evdeymiş gibi hissetmesini sağlayacak yumuşak dokulu oyuncaklar veya içi doldurulmuş hayvanlar içeren karşılama setleri.
  • Mobilyalar, dekor ve elektronik gereçler duvara tutturulmuş olmalı, sivri uçlu kısımları ise yumuşak desteklerle kapatılmalıdır. Bazı otistik çocuklar istem dışı hareketlerde bulunabilirken, diğerleri fiziksel feveranlar yaşayabilir.
  • Bazı otistik çocuklarda OCD (Saplantılı Zorlanımlı Rahatsızlık) vardır ve temizlik konusunda sürekli bir endişe yaşayabilirler. Daha fazla mendil kutusu, çöp kutusu ve sandalye (yatakta oturulmaması için) yararlı olabilir.
  • Pek çok otistik çocuk tabletler ve dizüstü bilgisayarlar aracılığıyla çevrimiçi programlardan yararlandığı için ücretsiz kablosuz internet.
  • İçinde bitki bulunmayan alerjensiz ortamlar ve kimyasal madde içermeyen temizlik ürünleri.
  • Özel ihtiyaçları olan kişilere hitap eden yerel restoranların listesi.

Bazı işletmeler işi otistik çocuklar için özel odalar ve programlar tasarlamaya kadar götürmüştür:

  • İngiltere, Berkshire’daki Coworth Park Hotel otistik dostu binicilik dersleri vermektedir ve ayrıca duyulara hitap eden oyunlar içeren bir çocuk kulübü oluşturmuştur.
  • ABD, Texas, Austin’deki Wyndham Garden Tatil Köyü, özel olarak kapı alarmları, çocuklar için tehlikeli olmayan çekmeceler ve prizler, özel oyuncaklar ve kitaplar içeren “Düşünceli Odalar” tasarlamıştır.
  • Florida, St. Petersburg’daki Tradewinds Tatil Köyü, duyusal etkinlikler düzenlemekte, glutensiz bir menü sunmakta ve ücretsiz güvenlik setleri sağlamaktadır.

TradeWinds Island Resorts müdürü Keith Overton şöyle konuşuyor: “TradeWinds’de ailelere hitap etme konusunda kendimizle gurur duyuyoruz. Programımızın amacı, otistik çocuklara sahip ailelere, tüm aile olarak keyfine varabilecekleri rahat bir tatil geçirmeleri için ihtiyaç duydukları huzuru sağlamaktır.”

 

KAYNAK: tripadvisor  http://www.tripadvisor.com.tr/TripAdvisorInsights/n2026/duyu-problemleri-olan-cocuklar-icin-hassas-otel-hizmetleri

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s